رنگ های مناسب در دکوراسیون منزل

2 هفته پیش

رنگ های مناسب در دکوراسیون منزل انتخاب رنگ مناسب در داشتن یک دکوراسیون خوب حرف اول را میزند. رنگ مناسب در فضاهای مختلف خانه، آرامش، هماهنگی و شادی را برای ما به ارمغان خواهد آورد. رنگ­ها به­ طور ناخودآگاه در روحیات ما تاثیر می­گذارند. رنگ­ها می­توانند حالات و احساسات مختلفی را به ما القا کنند. میتوانید با کمی تغییر در رنگ دکوراسیون منزل، آنرا امروزی تر، باشکوه و دلنشین سازید.

      بسیاری از مردم به دلایل مختلف که مهمترین آن ترس از تجربه متفاوت است، ترجیح می­دهند خانه ­های خود را به همان شیوه معمول رنگ­آمیزی کرده و بچینند. دیوارهایی به رنگ کرم و چیدمانی معمولا به رنگ­های قهوه­ای و خردلی در بیشتر خانه­­ های ایرانی دیده می­شود. هر چند در سال­های اخیر استفاده از مبلمان­های رنگی کمی متداول شده است، اما همچنان رنگ بیشتر خانه ­های ما همان رنگ­های قدیمی با چیدمان­های تقریبا یکسان است. این در حالی است که تاثیر رنگ و نوع چیدمان منزل تاثیر بسیاری بر روحیات و سلامت روانی ما خواهد داشت و با استفاده از رنگ­ها می­توان محیطی متفاوت و فرح­بخش ایجاد کرد.

اما قبل از هر چیز باید رنگ­ها را بشناسیم، چرا که نداشتن هماهنگی بین رنگ­های انتخابی دیوارها و مبلمان و غیره می­تواند باعث آشفتگی شود و نه تنها آرامش و شادی را به ارمغان نخواهد آورد بلکه انسان را عصبی و دلزده می­کند. بنابراین باید برای انتخاب رنگ وقت بگذارید و روی آن تامل کنید، زیرا رنگی که برای منزل خود انتخاب می­کنید در حقیقت حالات، احساسات و زندگی شما را رقم می­زند و آن را شکل می­دهد.

رنگ­ها عمیقا بر حالات، روحیه، رفتار و روابط عمومی و اجتماعی تاثیر می­گذارند و سبب می­شوند انسان احساس اعتماد به نفس یا احساس نشاط و سرزندگی کند و همچنین این امکان وجود دارد که احساس کسلی و بی­ حوصلگی را به فرد القا کند. رنگ یک زبان جهانی و نشانه فرهنگ و احساسات در پس زمینه دنیای ماست. زندگی، پر از رنگ­هایی است که می­توانند انرژی­ بخش روح­مان باشند به شرط آنکه آن­ها را دوست داشته باشیم.

انتخاب رنگ یک موضوع کاملا شخصی است. رنگ مناسب، موسیقی صامت است و رنگ نامناسب می­تواند آزاردهنده و مانع آرامش باشد. رنگ­ها شامل طیف وسیعی از روشنی و تیرگی و رنگمایه­ ها هستند. برای رنگارنگ کردن محیط زندگی مجبور نیستید دیوارها را در رنگ غوطه­ ور کنید بلکه با استفاده از یک گلدان،تابلو، نورپردازی و غیره می­توانید محیطی زیبا به وجود آورید.

      قبل از اینکه بخواهید دکوراسیون داخلی منزلی را تغییر دهید حتی اگر به کوچکی یک دیوار خاص باشد زمانی را به جستجو و دریافت چیزی که خواهانش هستید اختصاص دهید. می توانید این کار را از طریق پرسیدن سوالاتی از این قبیل انجام دهید: رنگ مورد علاقه ی شما چیست؟ آیا ویژگی خاصی وجود دارد که شما می خواهید برجسته ترش کنید؟ می خواهید چه احساسی در فضا داشته باشید؟

 

رنگ‌های گرم و سرد:


رنگ‌های قرمز، زرد و نارنجی در چرخه رنگ‌های گرم هستند و با افزایش آدرنالین موجب بالا رفتن فشار خون، افزایش تنفس و در ‌‌نهایت افزایش درجه حرارت و احساس گرما می‌شوند.

رنگ‌های سبز و آبی در چرخه رنگ سردند، ضربان قلب را کم کرده، ماهیچه‌ها را ریلکس و دمای بدن را پایین می‌آورند و حس سرما می‌دهند.

استفاده از رنگ قرمز در دکوراسیون خانه یک محیط خاص، زیبا، گرم و جذاب ایجاد می‌کند. می‌توانید با استفاده از تزئینات مختلف از طیف قرمز و چند کوسن راه راه یا وسایل کوچک تزئینی به رنگ قرمز به منزلتان روح بدهید.

ترکیب رنگ صورتی با قهوه‌ای شکلاتی و همینطور با طوسی یا فیلی تاثیر فوق العاده‌ای دارد. رنگ نرم و لطیفی است که ملایم و آرامش بخش است.

از رنگ صورتی بیشتر در اتاق دختربچه‌ها استفاده می‌شود و برای اتاق میهمان نیز مناسب است. در دیوارهایی که با کاغذ دیواری طوسی و یا رنگ طوسی پوشیده شده‌اند می‌توان از تابلوهایی که از ترکیب رنگی صورتی تشکیل شده‌اند استفاده کرد.

این رنگ تشدیدکننده رنگ‌های دیگر است در فضایی که از نظر رنگی خنثی است می‌توان با استفاده از چند شاخه گل مصنوعی به رنگ نارنجی یا شمع‌های تزئینی روحی تازه به اتاق بخشید.

زرد فضای اتاق را گرم کرده و به آن انرژی می‌بخشد. می‌توان دیوار زرد را با مبلمان چوبی و سقف سفید استفاده کرد تا از نظر ترکیب رنگی هارمونی ایجاد شده چشم نواز باشد.

سبز: با این رنگ محبوب، طبیعت را به خانه بیاورید. این رنگ زنده، شاداب و جالب توجه، اگر توناژ رنگی مناسبی داشته باشد، برای هر خانه‌ای مناسب است.

آبی: رنگ آبی برای بعضی فضا‌ها شاد و چشم‌گیر و برای فضاهای دیگر آرامش بخش است، آبی‌ رنگ‌ دوستی‌ و آرامش‌ است‌، این‌ رنگ‌ بهتر است در تزیین‌ اتاق‌ خواب‌ به منظور دستیابی یه آرامش انتهای روز، استفاده‌ شود.

بنفش: رنگ بنفش که در دسته رنگ‌های سرد قرار می‌گیرد به ایجاد آرامش در فضای خانه کمک خواهد کرد. پس از یک روز کاری سخت و ورود به خانه و استراحت در قسمتی که با این رنگ‌ها تزیین شده باشد باعث فراهم شدن محیطی آرام می‌شود. استفاده از این رنگ برای حمام مناسب است.

سفید : رنگ سفید پاک کننده و تصفیه کننده است. یکی از مهم‌ترین خواص رنگ سفید ست شدن این رنگ در کنار تمامی رنگ هاست. این رنگ باعث باز‌تر به نظر رسیدن فضا شده و ظاهری تمیز و نو به خانه شما می‌بخشد.

رنگ های مناسب در دکوراسیون منزل
لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :

بدون دیدگاه