ویژگی های آموزش مجازی

4 ماه پیش

مباحث آموزش مجازی و آنلاین زمانی مورد توجه محافل آموزشی قرار گرفت که امکان استفاده از اینترنت برای آحاد مردم امکان پذیر شد و در نتیجه نهادها، موسسات و افراد زیادی برای استفاده از آموزش مجازی پیش قدم شده و اظهار علاقه کردند. در نتیجه یکی از تاثیرات بزرگ فناوری جدید در جهان رشد و توسعه‌ی آموزش از طریق این روش بوده است و این مدل آموزش تبدیل به یک حوزه ی بسیار کاربردی و تاثیر گذار شده است.

ویژگی های سیستم آموزش مجازی

۱- صرفه جویی در وقت و زمان

تصور کنید که شما یک فرد شاغل باشید و قصد دیدن آموزش در حوزه هایی را دارید بنابراین قاعدتا باید حداقل یک روز در هفته‌ی خود را اختصاص دهید تا به موسسه‌ی آموزشی مربوطه رفته و نام نویسی کرده و به ‌احتمال خیلی زیاد زمان شروع کلاسهای شما زمانی خواهد بود که مجموع افراد ثبت نامی به حد نصاب برسند.

در صورتی که همین روال برای یک کلاس آموزش مجازی و آنلاین در مدت زمان کمتر از نیم ساعت انجام پذیر است.

۲- یادگیری بصورت دائم و مستمر

از سوی دیگر، در یک کلاس آموزش سنتی که ملزم به حضور فیزیکی در آن هستید تنها در همان زمان تشکیل کلاس، امکان یاد گیری و علم آموزی را دارید و اگر احتمالا در آموختن مبحثی دچار مشکل شدید و یا دچار فراموشی آن شدید مجبور هستید تا تشکیل جلسه آینده‌ی کلاس صبر کنید تا بتوانید مشکل خود را برطرف نمایید. اما در سیستم آموزش مجازی شما به‌طور دائم و آنلاین به منابع آموزشی دسترسی داشته و می توانید با در نظر گرفتن تمام شرایط و موانع و محدودیتهای خود اقدام به آموزش و یادگیری نمایید، مثلا اگر زمان شما برای یادگیری محدود باشد می توانید به شکل سریع و تند آموزش ها را طی کنید و اگر بر عکس زمان زیادی جهت یادگیری مطالب دارید می‌توانید تا جایی که تمایل دارید مطالب و درس ها را مرور چندباره کنید.

 

آموزش مجازی

۳- عدم محدودیت زمان و مکان

بنابراین از این سیستم آموزش مجازی افراد زیادی می توانند استفاده کنند زیرا بسیار منعطف بوده و در هر زمان و مکانی و با هر محدودیتی قابل انجام است. از فرد شاغلی که زمان کافی برای حضور در کلاسها را ندارد، تا افرادی که در مناطقی با فواصل زیاد نسبت به شهرهای بزرگ هستند و برای آموزش باید مسافت های زیادی را طی کنند.

۴- ارائه مطالب بروز در سیستم آموزش مجازی

سرعت ایجاد و تولید محتوا در سیستم آموزش مجازی بسیار بیشتر از سیستم تولید محتوای چاپ شده و سنتی است و با استفاده از فناوری های روز خیلی سریع می توان منابع را آپدیت و بروز کرد. این در حالی است که ایجاد تغییر در مطالب آموزشی سنتی به علت هزینه های تولید بالای آن به سختی و به کندی صورت می گیرد.

۵- یادگیری مشارکتی

از دیگر ویژگی های سیستم آموزش مجازی افزایش همکاری میان دانش پذیران می باشد. علم آموزی به‌صورت مشارکتی و تیم ورک به مخاطبان این امکان را می دهد تا  میزان درک و فهم شان از مطالب درسی را در مقایسه با هم  مورد سنجش قرار دهند و با انجام این شکل از آموزش، باعث رشد علم و دانش و گسترش آن در اجتماع و کل مجموعه های در حال یادگیری شوند.

یک سیستم مدیریت آموزش الکترونیکی (lms) را به عنوان یک مخزن گسترده ای در نظر بگیرید که می تواند اطلاعات را ذخیره و پیگیری کند. هر کسی با یک نام کاربری و یک رمز عبور می تواند در هر زمان و از هر مکانی می تواند به این منابع آموزشی آنلاین دسترسی پیدا کند. برای سیستم مدیریت آموزش الکترونیکی خود میزبان، لازم است که کاربران نیز نرم افزار LMS را روی هارد دیسک خود نصب کرده یا به سرور شرکت دسترسی داشته باشند. علاوه بر گزینه نصب، چیزی است که باید در نظر داشت این است که کاربران LMS به دو دسته تقسیم می شوند: اول، فراگیران آنلاین که از سیستم مدیریت یادگیری برای شرکت در دوره های آموزش آنلاین استفاده می کنند؛ دوم، تیم آموزش الکترونیکی شما که از پلتفرم LMS برای پردازش اطلاعات و به روز رسانی محتوای آموزشی آنلاین استفاده می کنند.

آموزش مجازی

 

منبع : بهترینه

از دیگر مطالب سایت دیدن فرمایید

ویژگی های آموزش مجازی
لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :

بدون دیدگاه