کسب و کار خانگی چیست ؟

3 ماه پیش

تعریف

کسب و کار خانگی (Home business) به آن بخشی از کسب و کارها گفته می شود که ممکن است لزوماً مشارکت همه اعضای خانواده را در بر نداشته و صرفاً یک یا چند نفر از اعضای خانواده در آن به فعالیت اقتصادی مشغول باشند.

کسب و کار خانگی یکی از جذاب ترین انواع کسب و کار است. در اینجا منظور ما از کسب و کار خانگی ” فعالیتی اقتصادی است که در محل سکونت شخصی و با کمک امکانات منزل راه اندازی می شود.” استفاده از فضا و منابع ارزان منزل ، هزینه ی راه اندازی آن را پایین آورده است . همچنین ریسک کمتر و ساعات کاری اختیاری ، این نوع کسب و کار را به یکی از جذاب ترین کارهای جهان تبدیل کرده است ، کسب و کار خانگی در خانه شکل می گیرد و انعطاف بیشتری به زندگی می دهد.

از آنجایی که این نوع کسب و کارها از امکانات منزل بهره می گیرند ، در صورت بروز رکود اقتصادی بیشتر دوام می آورند. گفته می شود شانس موفقیت این نوع کسب و کار بسیار بالاست. برای راه اندازی کسب و کار خانگی معمولا نیازی به مجوز نیست.

کسب و کار خانگی چیست2

کسب و کار خانگی چیست۲

کسب و کار خانگی : کسب و کارهای اقتصادی مبتنی بر خانه را به سه دسته تقسیم می کنند:

الف:كسب وكار خانگي (Home business)

در اين شيوه ، فرد شغل خود را به منـزل مي‌آورد و به جاي اين كه هزينـه‌هـاي زيادي براي اجاره يا خريد ساختمان بدهد، مي‌تواند در منزل خود ، كـار و شغل خود را به انجام برساند. در اين نوع كسب و كار ، ارزش افزودة كالاها و خدمات توليد شده، نصيب‌ صاحب خانه مي‌شود.

ب: كسب وكار مبتني بر خانه (Home based business)

در اين روش ، افراد كالاها و خدمات توليـد شده خود را در درب و يا در داخل منازل ديگران تحويل مي‌دهند. در اين نوع روش كسب و كار ، مهم نيست كه كالاها در كجا توليد شده ، بلكه معيار اين است كه كالاها و خدمات در منازل‌ مصرف‌كنندگان تحويـل داده ‌شود. در اين نوع كار خانگي ، ارزش افزودة كـالاها و خدمات ، نصيب كسـي مي‌شود كه از بيرون اين كالاها را مي‌آورد.

ج: كار‌آفريني مبتني بر خانه (home based entrepreneurship)

اين نوع كار‌آفريني عبارت است از فرآيند ايجاد اشتغال در خانه از راه تشكيل مجموعة منحصر به فردي از منابع به منظور بهره‌گيري از فرصتها.

کسب و کار خانگی

کسب و کار خانگی

کسب و کار خانگی : عوامل موثر بر مشاغل خانگی

تحقیقات بسیاری درباره کسب و کار خانگی و عوامل مؤثر بر آن صورت گرفته است که به طور کلی می توان این عوامل را به سه دسته تقسیم نمود:

عوامل مربوط به امورشخصی(ریسک پذیری، مهارت های مدیریتی، گرایش به نوآوری و…)

عوامل مربوط به امور خانگی(تمایل اعضای خانواده برای پیوستن به کسب و کار، حاکمیت خانواده، تأثیر روابط خانواده بر روابط کاری و…)

عوامل محیطی(محیط فرهنگی، اجتماعی، محیط قانونی، محیط کسب و کار، محیط فنی و اقتصادی و…)

کسب و کار خانگی3

کسب و کار خانگی۳

کسب و کار خانگی : مشکلات شاغلین خانگی

– تداخل كار و زندگي ممكن است برخي اوقات خوشايند ساير اعضاي خانواده نباشد.

– ارتباط با بازار و فروش محصولات محدود مي شود.

– پايين بودن تيرا‍ژ توليدات و يا سطح خدمات قابل ارائه به دليل محدوديت تعداد نيروي انساني.

– معمولادرآمد محدودتري دارند.

– تعريف نشدن بيمه هاي اجتماعي خاص اين مشاغل.

 

منبع : بهترینه

از مطالب دیگر ما بازدید فرمایید

کسب و کار خانگی چیست ؟
5 (100%) 1 vote
0
برچسب ها :

بدون دیدگاه